Najlepsze książki podróżnicze dla dzieci

Czytanie książek w moim domu rodzinnym było naturalne. Babcia, właścicielka sporej księgarni, w latach 80tych dostarczała nam wszystkie książkowe nowości, które wydawano. Nasze regały uginały się od książek zarówno polskich jak i zagranicznych autorów. Mnie zawsze najbardziej pociągały albumy i wszystkie te książki, których tytuły obiecywały, że chociaż trochę poznam nowe, nieznane mi miejsca. Jako dziecko uwielbiałam grać w  inteligencję i szukać w czeluściach mózgu tych wszystkich państw i miast na konkretną literę.

W moim dorosłym życiu nie mogło zabraknąć książek. Czytam dużo i często. Nie jestem szczególnie wybredna jeśli chodzi o czytanie do poduszki czy w międzyczasie ale gdy dopada mnie chęć poznania jakiegoś miejsca, poszerzenia perspektywy to rzucam się na książki podróżnicze. Zachłannie pożeram jedną za drugą, do niektórych wracam, a inne tylko wspominam. Moja córka jest do mnie bardzo podobna. Jest ciekawa świata, rzekłabym nawet, że czasami przesadnie i uwielbia uczyć się nazw stolic i krajów. Codziennie czytamy książki do poduszki i w trakcie omawiamy fabułę. Wiele jej ulubionych książek to te podróżnicze, atlasy, albumy i książeczki z rebusami, łamigłówkami.

We wczorajszym wpisie przedstawiłam wam 10 tytułów książek podróżniczych które mnie ukształtowały, które lubię lub które zapadły mi w pamięć. Dzisiaj zestawienie, którego główną redaktorką jest moja 7 letnia córka Zosia: najlepsze książki podróżnicze dla dzieci.

najlepsze książki podróżnicze dla dzieci machiną przez chiny

1. AFRYKA KAZIKA
Autor: Łukasz Wierzbicki

Jestem ogromną fanką Kazimierza Nowaka i podziwiam jego karkołomną wyprawę przez Afrykę. Rowerem, pieszo i przez Czarny Ląd do książka, którą uwielbiam i do której wracałam już kilkakrotnie. Gdy dowiedziałam się, że wersja dla dorosłych doczekała się wersji dla dzieci od razu pobiegłam ją kupić. Czy było warto? O tak!! Książka traktuje tematykę lekko i bez przesadnej dbałości o chronologię. Momentami mam wrażenie, że historie w niej zawarte różnią się od tych z oryginału ale dzięki temu Zosia nie mogła się oderwać i codziennie negocjowała, żeby przeczytać więcej niż zaplanowałyśmy. Książka jest pięknie wydana, ma ciekawe ilustracje, rozdziały są akurat, a litery są bardzo duże – jeśli więc wasze dzieci mają chęć czytać samodzielnie to nie będą miały z tym trudności. Do książki dołączona jest mapa przedstawiająca trasę wyprawy, na które dzieci mogą śledzić miejsca, o których czytają.

Książkę kupicie TUTAJ
Jeśli szukacie czegoś w długą podróż samochodem to książka została wydana też w postaci audiobooka (czyta Jacek Kawalec): TUTAJ

2. MACHINĄ PRZEZ CHINY
Autor: Łukasz Wierzbicki

Druga książka tego samego autora i druga książka której kanwą była historia prawdziwa. Książka: „Mój chłopiec, motor i ja” to niezwykła opowieść o niebanalnej podróży poślubnej na motorze do Chin. Wyprawa miała miejsce w połowie XX wieku i również o tej książce wspominałam TUTAJ
Jej wersja dla dzieci jest zabawna, pełna ciekawych przygód i napisana bardzo przystępnym językiem. Historia jest skrócona i nieco spłycona dzięki czemu trafia idealnie do dziecięcej wyobraźni. Tak jak w przypadku Afryki Kazika również tutaj ilustracje są świetne, druk duży, a rozdziały idealnej długości.

Książkę kupicie TUTAJ
Audiobook TUTAJ

3. NELA MAŁA REPORTERKA

„Nela – mała reporterka” to seria książek albumowych zawierających wspomnienia z podróży 8letniej Neli. Ja, muszę przyznać ze smutkiem ale nie lubię tych książek. Z mojej perspektywy nie są specjalnie interesujące, a tytułowa Nela nie przypadła mi do gustu….ale moja córka książki o Neli uwielbia. Lubi je oglądać, czytać po kilka razy, uczyć się nazw zwierząt, o których Nela opowiada i studiować mapy na wewnętrznych okładkach. Muszę przyznać, że pod względem graficznym książka bardzo pasuje nam obu. Moja córka bardzo lubi słuchać o przygodach małej Neli i na pewno ich dużym plusem jest to, że są one prawdziwe. Nela podróżuje od dziecka i miejsca które opisuje odwiedziła na prawdę. Książek jest już bardzo wiele więc nie musimy się martwić, że za szybko przez nie przebrniemy.

Książki o Neli najtaniej kupimy TUTAJ

4. ZWIERZAKI ŚWIATA.
Autor: Martyna Wojciechowska

W zestawieniu najlepszych książek podróżniczych dla dzieci nie mogło zabraknąć tych autorstwa Martyny Wojciechowskiej. Książka „Zwierzaki świata” do tej chwili ma 3 części. Ja jestem pod ogromnym urokiem tej serii. Piękne zdjęcia, ciekawe historie pisane dla dzieci i językiem łatwo przyswajalnym, duże litery i co mi się bardzo podoba sporo dialogów. Na każdej stronie książki są zdjęcia, a historie pisane są z perspektywy zwierzęcia, którego rozdział dotyczy. To co bardzo przypadło nam do gustu w tych książkach, to przerywniki informacyjne. Dowiemy się z nich sporo o zwyczajach zwierząt, ekwipunku który np. należy zabrać na safari i znajdziemy w niej mnóstwo ciekawostek.

Seria do kupienia w księgarni internetowej np. TUTAJ

5. MÓJ PIERWSZY ATLAS OBRAZKOWY

Tą książkę kupiłam kiedyś przypadkiem w sklepie stacjonarnym. Kosztowała grosze, a przydaje nam się bardzo często. Każde miejsce o którym czytamy albo rozmawiamy w domu pokazuję dzieciakom właśnie w tym atlasie. Są w nim przyjazne ilustracje, bardzo dużo nazw i całkiem sporo zagadek, które w trakcie przeglądania dziecko może rozwiązywać. Książka to sporych rozmiarów album wydany na papierze kredowym. Minusem tej książki jest orkopny zapach 😉 Mimo wielomiesięcznego wietrzenia dalej po prostu śmierdzi.

Książkę kupimy za grosze TUTAJ

6. ZWIERZAKI ŚWIATA – GRY, ZABAWY, ŁAMIGŁÓWKI

Idealna książka na wakacje. Ponad 90 stron ciekawych zadań, rebusów, gier, krzyżówek, które przemycą sporo wiedzy. Między zadaniami znajdziemy sporo ciekawych informacji i ładne zdjęcia. Jak na książkę z zadaniami jednorazowymi wydanie jest piękne.

Zwierzaki świata do kupienia TUTAJ

7. MAPY
Autorzy: Daniel i Aleksandra Mizielińscy

To jedna z moich ulubionych książek. Myślę, że wielu rodziców zna arcyciekawe małżeństwo Mizielińskich, które na swoim koncie ma chociażby takie książki jak Mamoko, Mapownik czy Pora na potwora. Powalające ilustracje, mnóstwo ciekawych informacji, które wyczytamy z obrazków i piękne wydanie – to niepodważalne plusy tej książki. Nie jest to jednak książka wydana w formie turystycznej. To ogromny album z ponad 100 stronami map. To taki atlas w starym stylu, który powinien się pojawić w każdej dziecięcej szafce. Gwarantuję, że przez wiele lat dzieciaki będą do niego zaglądać.

Książka jest droga ale warto zainwestować. Do kupienia TUTAJ

8. Z MUCHĄ ŚWIAT ZWIEDZAMY I OPOWIADAMY
Autor: Marta Galewska-Kustra

To kolejna książka, co do której mam mieszane uczucia. Wszyscy w zachwytach, a ja jestem sceptyczna. Moje dzieci (4 i 7 lat) uwielbiają przygody Fefe. Historia muchy jest dla nich zabawna i ciekawa. Bardzo podobają mi się ilustracje w tej książce i co kluczowe dla mojego młodszego dziecka – jesteśmy w stanie przeczytać całą książkę za jednym razem.

Książkę możemy kupić między innymi TUTAJ

9. NOWY JORK
Autor: Barbara Górecka

Ach jak ja uwielbiam tą książkę! Moja córka, zakochana w Nowym Jorku, tylko dlatego, że w nazwie jest Jork również. To niezwykle interesująca książka chociażby dlatego, że jej pierwowzór ma ponad pół wieku. Bardzo ciekawie napisana, z dużą dawką emocji. Widać, że tytułowy Nowy Jork był dla autora miejscem ważnym. Chociaż na mnie ten prawdziwy Nowy Jork nie zrobił aż takiego wrażenia, to w książce opisany jest tak, że jeszcze dzisiaj mogłabym się tam przenieść.

Książkę kupimy np. TUTAJ

10. MAMMA MIA – WŁOCHY DLA DOCIEKLIWYCH
Autor: Monika Utnik-Strugała

Po naszej zeszłorocznej majówce, o której pisałam więcej TUTAJ moje dzieci pokochały Włochy. Ta książka jest właśnie dla takich małych fanów pięknej i zróżnicowanej Italii. Genialne ilustracje Anny Ładeckiej, ciekawa treść i mnóstwo łatwej do przyswojenia wiedzy. Książka jest ciekawa nawet dla mnie – czytam ją z ogromnym zainteresowaniem. Kupując ją nie spodziewałam się niczego innego – w końcu wydają ją Dwie Siostry 🙂

Mamma Mia kupimy TUTAJ

11. OCEAN TO PIKUŚ
Autor: Łukasz Wierzbicki

Na koniec wracam do, jak widać z ilości wspomnianych w zestawieniu książek, mojego ulubionego autora dziecięcego. Łukasz Wierzbicki wziął się za temat mocno na czasie. Aleksander Doba – ciekawy i charyzmatyczny podróżnik całkiem niedawno, jako pierwszy człowiek przepłynął Atlantyk z kontynentu na kontynent. Pięknie ilustrowana książka Wierzbickiego nie jest szczególnie bogata w treść ale niesamowite ilustracje, kolory i ciekawe anegdoty zachęcają do wracania do tej książki.

My swój egzemplarz kupiliśmy na warszawskich targach książki, po niezwykle ciekawym spotkaniu z Aleksandrem Dobą – koniecznie zajrzyjcie w przyszłym roku. Teraz książkę możecie kupić TUTAJ

najlepsze książki podróżnicze dla dzieci wewnątrz

Cały czas szukam dobrych tytułów podróżniczych dla dzieci. Jeśli macie swoje ulubione i chcecie się nimi podzielić, wrzućcie tytuły w komentarzu!

13 myśli na temat “Najlepsze książki podróżnicze dla dzieci

  1. Polecam książkę Marka Kamińskiego i Katarzyny Stachowicz-Gacek- „Marek i czaszka Jaguara”. Moi 10-letni synowie bardzo polubili tytułowego bohatera, który wraz z przyszywanym wujkiem przemierza Meksyk. Na swojej drodze napotykają na nieoczekiwane zwroty akcji, niebezpieczne przygody i zaskakujące sytuacje. Przy okazji oczywiście zwiedzają cudowne meksykańskie stanowiska archeologiczne.

  2. Brak mi w tym zestawieniu serii o Tomku Wilmowskim. Każda książka na innym kontynencie. Mnóstwo opisów. Ciekawe przygody. Wychowałem się na Tomku, szkoda że został aż tak zapomniany

Dodaj komentarz