10 najlepszych książek podróżniczych dla dorosłych

10 najlepszych książek podróżniczych dla dorosłych

W lipcu obchodzę urodziny. Nie jestem specjalnie przywiązana do tego wydarzenia i nie przywiązuję szczególnej wagi do życzeń – szczerze. Mijający rok był jednak dla mnie wyjątkowy. Zarówno w sferze zawodowej jak i prywatnej dokonało się w nim tak wiele zmian, że wreszcie poczułam się na swoim miejscu. Większość puzzli wskoczyła na właściwe tory i zaczęłam oddychać pełną piersią. Klamrą, która niespodziewanie spięła ten niezwykły rok były życzenia które dostałam. Było ich dużo i były bardzo osobiste. Zaskoczyło mnie to jak wielu wspaniałych ludzi mam wokół siebie i jak są uważni. Postanowiłam dzisiaj podzielić się z wami ofertą podróżniczą na najtańsze podróże z możliwych. Jeśli nie macie czasu, urlopu, środków, ochoty na wyjazd tu i teraz to polecam wycieczkę w krainę książek. Oto i 10 najlepszych książek podróżniczych według mojej totalnie subiektywnej oceny.

Poniższe tytuły są zróżnicowane i nie mają wiele wspólnego z przewodnikami po dalekich krajach. To 10 książek, które zrobiły na mnie wrażenie, wywarły wpływ na moje życie lub po prostu zachwyciły mnie opowiadaną historią.

Poniższe 10 najlepszych książek to nie żaden ranking. Nie miałabym odwagi oceniać, która z książek jest najlepsza. Są tak różne, opisują wydarzenia z wielu perspektyw, dotyczą tak rozległych aspektów podróży jako takiej, że nie ma powodów bym którąś z nich uznawała za lepszą od pozostałych. Mam nadzieję, że różnorodność pozwoli każdemu znaleźć na poniższej liście coś interesującego.

  1. SZEPTY KAMIENI

    Zestawienie zaczynam książką, której recenzję wrzuciłam już kiedyś na bloga. Możecie w całości znaleźć ją TUTAJ Książka oszołomiła mnie niecodzienną historią, a właściwie historiami, które w niezwykle zgrabny sposób autorzy wplatają w księżycowy krajobraz miejsca. Islandia, która jest główną bohaterką książki jest dodającym koloru treści tłem. Historie bohaterów są niezwykłe i wciągające. Książka jest typowo dokumentalna ale czytając można się zatracić. Ja z każdą kolejną stroną przenosiłam się w niedostępne rejony niezwykłej wyspy jaką jest Islandia, czułam szum wiatru, chłód, surowość. Polecam szczególnie tym, którzy planują się wybrać na Islandię ale i tym, którzy nigdy nie mieli tego w planie. W książce nie znajdziecie wiele o miejscach popularnych, za to po przeczytaniu zapragniecie odwiedzić wyspę i gwarantuję, że będzie was kusiło zejście z utartych szlaków.

    Książkę możecie kupić tutaj:
    „Szepty Kamieni. Historie o opuszczonej Islandii”. Berenika Lenard i Piotr Mikołajczyk

  2. SPOD ZAMARZNIĘTYCH POWIEK

    Pozostając w klimacie mrozu, wiatru i trudnych warunków polecam wam książkę mającą na pierwszy rzut oka niewiele wspólnego z podróżowaniem. Adam Bielecki – młody i niezwykle utalentowany wspinacz opisuje zgrabnie i wciągająco swoją historię zawodową i nie tylko. Książkę czyta się łatwo, lekko ale nie brakuje w niej emocji i co dla mnie ważne czytając porusza mnie jej szczerość i idąca za tym prawda. Jestem ogromną fanką Adama Bieleckiego, bo jest świetnym mówcą. Opowiada ciekawie, przyciąga i hipnotyzuje. To pierwsza książka tego autora i mam nadzieję, że nie ostatnia.  Tak samo jak dobrze się go słucha, równie wciągająco się go czyta.

    Książkę możecie w świetnej cenie kupić tutaj:
    „Spod zamarzniętych powiek” Adam Bielecki

  3. ROWEREM I PIESZO PRZEZ CZARNY LĄD

    Wiele lat temu książkę opisującą 7-letnią podróż Kazimierza Nowaka przez Afrykę pożyczyła mi znajoma. Nie byłam szczególnie zachęcona gdy dowiedziałam się, że wyprawa miała miejsce w latach 30tych XX wieku. Gdy jednak zaczęłam czytać przepadłam. Książkę czytałam już 3 razy chociaż nie należę do osób, które wracają do tych już przeczytanych. Co jest w niej takiego wyjątkowego? Trudno jednoznacznie określić. Może trudy z jakimi przyszło się zmierzyć autorowi, może niezwykłe i zdecydowanie niecodzienne przygody, które go spotkały, a może fakt, że wyruszając zostawił w Polsce najbliższych i przez wiele lat szukał swojego miejsca na kontynencie, który do dziś mnie przeraża, a krótko po powrocie zmarł? 10 najlepszych książek podróżniczych nie może nie zawierać w swoich szeregach tego tytułu!

    Książkę można kupić tutaj w wersji audio czytanej przez Grzegorza Damięckiego:
    Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Kazimierz Nowak

  4. WŚRÓD KANIBALI – WYPRAWY KOBIET NIEZWYKŁYCH

    To książka, która rozpoczęła mój zachwyt nad wyprawami dawnych podróżników. Kupiona przypadkowo zaintrygowała mnie niezwykłym zdjęciem na okładce. Książka to zbiór historii wielu niezwykłych kobiet – podróżniczek, które nie zważając na konwenanse, trudy czy nie wyobrażalne dzisiaj dla nas przeciwności realizowały swoje pasje. Książka jest ciekawa i inspirująca.

    Książka jest pięknie wydana i możemy ją kupić za grosze:
    Wśród Kanibali – wyprawy kobiet niezwykłych. Michele Slung

  5. GRINGO WŚRÓD DZIKICH PLEMION

    Zdecydowanie nie mogło zabraknąć chociaż jednej książki Wojciecha Cejrowskiego w moim zestawieniu 10 najlepszych książek podróżniczych dla dorosłych. Wybrałam tą najzabawniejszą, najbardziej niezwykłą i jedną z pierwszych podróżniczych książek, które czytałam z wypiekami na twarzy. Cejrowski opisuje w sposób niebanalny i zabawny swoje często niebezpieczne przygody, momentami wywołując zdziwienie ale zazwyczaj śmiech i parskanie. Ot taka pełna humoru książka o arcyciekawym kontynencie jakim jest Ameryka Południowa.

    Książkę kupicie poniżej:
    Gringo wśród dzikich plemion. Wojciech Cejrowski

  6. UCIECZKA DO AFRYKI – MIROSŁAW ŻUŁAWSKI

    Ten tytuł wzięłam z zupełnie innej półki. To książka fabularna, a nie dokument i chociaż jej kanwą były 4 lata autora spędzone w Afryce to jednak czyta się ją jak przepełniony emocjami obyczaj, a nie artykuł w podróżniczej gazecie. Książka jest niezwykle filozoficzna ale napisana prostym językiem. Pełna analiz, przemyśleń, wrażliwości na piękno ale i głębokiego żalu i smutku. Całość zanurzona w niezwykłym, afrykańskim klimacie. Warto się skusić.

    Nie wiem czy książka jest jeszcze gdzieś dostępna. Ja kupiłam ją wiele lat temu w dyskoncie książkowym Aros.

  7. A YEAR OF WATCHING WILDLIFE

    Znów zupełnie inna część mojego regału z ukochanymi podróżniczymi tytułami. A year of watching wildlife to niezwykły kalendarz przedstawiający tydzień po tygodniu wszystkie najciekawsze miejsca na globie, w których możemy obserwować zwierzęta w naturalnym środowisku. Skrupulatnie napisana, pełna konkretnych informacji, inspirująca i podpowiadająca w jakim miesiącu najlepiej odwiedzić Hipopotamy, czemu w sierpniu podglądać malezyjskie małpy i dlaczego marzec to miesiąc najlepszy do obserwowania wielorybów w Argentynie. Książkę wydało wydawnictwo Lonely Planet i jest wydana tylko w języku angielskim.

    Książkę kupimy tutaj:
    A year of watching wildlife 0 a guide to the world’s best animal encounters.

  8. 4 PUSTYNIE BIEGNIJ I ZNAJDŹ WŁASNĄ DROGĘ

    Ciarki mi przechodzą po plecach gdy myślę tej książce. Gdy usłyszałam o niej z ust Weroniki Wawrzkowicz w radiu chilli zet wbiło mnie w fotel. Daniel Lewczuk opisuje w niej 4 ultramaratony w 4 skrajnie różnych warunkach nie mających nic wspólnego z relaksującym bieganiem po pracy. Książka wciąga, pochłania, męczy, poniewiera i zachęca do zmiany nie tylko stylu życia ale patrzenia na otaczający nas świat. Świetny przykład książki, która motywuje i ciekawi. Polecam!

    Możemy ją kupić tutaj:
    4 pustynie – biegnij i znajdź własną drogę. Daniel Lewczuk

  9. MÓJ CHŁOPIEC, MOTOR I JA

    Chociaż tytuł jest nieco infantylny i język książki momentami również – nie dajcie się zwieść. Książka to zapis ponad 2letniej wyprawy z Polski do Chin przez bliski wschód i Indie, którą autorka odbyła ze swoim świeżo poślubionym mężem. Niezwykła historia, pełna miłości i troski, wzajemnej dbałości i niezwykłej zgodności dwojga ludzi. Relacja Haliny Korolec-Bujakowskiej z jej mężem była ciepła, piękna i opisywana z ogromnym uczuciem. Jeśli dodamy do tego niezwykły bezkres bliskiego wschodu, brak współczesnych udogodnień (jak chociażby asfalt) i ten piekielny motor to wyjdzie warta każdej minuty opowieść, którą musicie poznać.

    Książke trudno kupić ale bez problemu wypożyczymy ją w osiedlowej bibliotece.
    Mój chłopiec, motor i ja. Halina Korolec-Bujakowska

  10. BLONDYNKA W DŻUNGLI

    Trudno było mi zdecydować którą z książek umieścić w zestawieniu. Mam wiele takich, które były mi bliskie gdy dorastałam, sporo które czytałam ponad 20 lat temu i dużo takich, które lubię do dziś. Postanowiłam zostawić na koniec jeszcze jedną książkę, którą można bez problemu kupić. Blondynka w dżungli to przezabawna ale i momentami dramatyczna opowieść Beaty Pawlikowskiej o jej zmaganiach z dżunglą. Autorka niezwykłe lekko i zabawnie opisuje swoje przygody, często niebezpieczne i zaskakujące. Idealna książka na leniwe popołudnie. Świetna dla tych, którzy boją się wyruszyć w podróż ale mają na to wielką chęć.

    Książkę kupimy na oficjalnej stronie Empiku:
    Blondynka w dżungli. Beata Pawlikowska.

W moim zestawieniu nie ma zarówno książek Ryszarda Kapuścińskiego (niestety, chociaż żałuję ale nie przepadam) i chociażby znakomitych dokumentów Jacka Pałkiewicza. Czytałam też z uwagą wszystkie książki Tomka Michniewicza ale nie ma ich tu, bo w każdej czegoś mi brakuje. Każdemu, kto chce szukać inspiracji wszystkich 3 panów polecam, bo wiem, że ich książki są często czytane i polecane. Ja skupiłam się na książkach, które wspominam z rozrzewnieniem i mam w domu. Nie koniecznie chcę tworzyć kanon. A wasze ulubione tytuły? Są książki, które was ukształtowały i do których lubicie wracać? A może macie takie, które was rozczarowały? Podzielcie się opiniami w komentarzu.

 

 

 

 

3 myśli na temat “10 najlepszych książek podróżniczych dla dorosłych

Dodaj komentarz