paprocie na Azorach

10 najpiękniejszych miejsc na Azorach

10 najpiękniejszych miejsc na Azorach? Tylko 10?
No właśnie. Wybór nie jest prosty głównie ze względu na powulkaniczny charakter Azorów. Osobiście mam ogromną słabość do tego typu miejsc i zwiedzając samochodem mam pokusę permanentnego zatrzymywania się i robienia zdjęć wszystkiemu i wszędzie. W moim poprzednim wpisie który znajdziecie >>>TUTAJ<<< podpowiadałam z czym trzeba się zmierzyć jadąc na Azory poza sezonem. Dzisiaj chce was oszołomić pięknem i naturalnością Sao Miquel więc jeśli chcecie poznać najpiękniejsze z najpiękniejszych miejsc na najczęściej odwiedzanej wyspie Azorów to poniżej mój osobisty ranking:

1. Miradouro da Vista de Rei i Sete Cidades

To niezwykłe miejsce jest łatwo dostępne, a droga do niego świetnie oznaczona. Cała trasa z Ponta Delgada zajmie około 20 minut samochodem, a widoki po drodze zapierają dech. Lasy, łąki, pola i bezkresna zieleń w kilkudziesięciu odcieniach. W styczniu wszędzie było pusto i również tutaj oprócz kilku osób nie spotkaliśmy wielu turystów. Miejsce zachwyca: dwa jeziora w kraterach powulkanicznych obserwowane z dużej wysokości i każde w innym kolorze: jedno głęboko zielone, a drugie niebieskie.

Sete Cidades na Azorach
Słynne jeziora na Sao Miquel

2. Lagoa do Canario

Kolejne, całkiem inne jezioro, bardziej przypominające dziką sadzawkę w środku dżungli niż jeziora znane nam z sielskich Mazur. Dla mnie zachwycające nie tylko za sprawą bardzo porośniętego brzegu z którego bujna zieleń wdziera się w głęboko w brzegi jeziora. Nad jeziorem wisi złowieszcza i gęsta mgła, a zejście do niego prowadzi ścieżką wśród drzew. Według mnie to jedno z bardziej tajemniczych i interesujących miejsc na Azorach.

Lagoa do Canario na Azorach
Mgliste i niezwykłe jezioro Lagoa do Canario

3. Serra Devassa

Jeśli kusi was spacer wśród niezwykłej roślinności ale nie lubicie tłumów na szlakach to Serra Devassa będzie dla was idealna. Szlak jest długi i ze względu na wszechobecną mgłę błotnisty ale też płaski i bez szczególnych przewyższeń. Widoki są bajkowe ale to norma w końcu jesteśmy na Azorach. Trasa wiedzie szczytami niskich wzniesień, wśród porośniętych łąk i przez piękny, gęsty las. Dotrzeć można tu bardzo łatwo. Szlak rozpoczyna się po drugiej stronie ulicy niż ten do Lagoa do Canario i jest świetnie oznaczony. Jak przystało na Azory tuż obok szlaku jest parking i duża poglądowa mapa.

 

 

Serra Devasa na Azorach

Szlak na Azorach

3. Mosteiros

Jedna z najbardziej znanych atrakcji na Sao Miquel i jego zachodnim wybrzeżu. Czarny piach, złowieszcze fale i zjawiskowe formacje skalne głęboko wgłąb oceanu. Tutaj najbardziej dobitnie widać, że Azory to wyspy powulkaniczne. Jeśli pogoda dopisuje warto spędzić czas na plaży i wykąpać się w oceanie. W mieście jest kilka bardzo prostych knajpek ale nic wyszukanego tam nie znajdziecie. Warto wziąć to pod uwagę i zabrać prowiant ze sobą.

Mosteros na Azorach

Mosteiros na Azorach
Formacje skalne w Mosteiros

4. Ermida de Nossa Senhora da Paz

Ten kościół trzeba zobaczyć. Miejsce jest niezwykłe głównie za sprawą fantastycznych widoków zarówno z podnóży kościoła jak i z tarasów okalających go. Nie trzeba szczególnej tężyzny fizycznej żeby się na niego wdrapać ale ilość schodów wiodących do kościoła przyprawia o zawrót głowy.

Kościół na Azorach

widok z kościoła na Azorach

5. Ponta Delgada

Stolica Sao Miquel i jego najbardziej zurbanizowane miasto ma wiele do zaoferowania. Wspaniałe, charakterystyczne dla Portugalii budownictwo w połączeniu z zadbanymi kwietnikami i zdobionymi chodnikami zachęca do spacerów. Oprócz centrum miasta ze wspaniałymi kawiarniami i restauracjami koniecznym punktem na mapie powinien być targ owocowy Mercado da Graca. To tam kupimy pyszne i świeże ananasy i mnóstwo innych owoców rzadko dostępnych w Polsce. Polecam też wypić kawę i zjeść tradycyjne portugalskie ciastka w jednej z bardziej znanych kawiarni w Ponta: Cafe Central Ponta Delgada. Ceny przeciętne, a lokalizacja wspaniała.

Ponta delgada centrum na Azorach

targ owocowy na Azorach

6. Termas da Ferraria

Miejsce trudniej dostępne ale widoki wynagrodzą trud. Termas de Ferraria położone są w połowie drogi z Ponta Delgada do Mosteiros. Jest tutaj wietrznie, widać różnicę w roślinności. Ta w Termas de Ferraria każdego dnia musi walczyć o swój byt z wiatrem i solą. Zbocza porastają tutaj gęste trawy, a całe otoczenie wygląda jak rozsypana budowla z drewnianych klocków. Tyle tylko, że te klocki to nic innego jak głazy z zastygniętej lawy. Termy zimą są nieczynne ale i bez tego warto to miejsce odwiedzić.

taras widokowy na Azorach

widok na skały na Azorach

7. Capelas – Miradouro do Navio

Miejsce piękne i łatwo dostępne z głównej drogi. Charakterystyczne dla tego miejsca są nie tylko widoki na skaliste wybrzeże ale też łódź wyrastająca ze wzgórza, z której widoki są oszałamiające. Polecam nie tylko dużym ale i małym podróżnikom.

Łódź na Azorach

8. Sao Roque

Sao Roque to poza punktami widokowymi wokół jezior na zachodzie wyspy jedno z najbardziej znanych i pocztówkowych miejsc na Azorach. Kościół wznoszący się nad piękną, piaszczystą plażą jest tak umiejscowiony, że za jego plecami zachodzi słońce. Dojazd z Ponta Delgada jest bezproblemowy, a jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani to najłatwiej dostaniemy się tutaj autobusem. Spacer wokół kościoła odziera go nieco z malowniczości za sprawą oblegających  go balujących młodych ludzi. Po drugiej stronie kościoła trafimy na bardzo szeroką i piękną plażę – w zimie oczywiście zupełnie pustą.

Sao Roque na Azorach

9. Poca da Dona Beija

Będąc na Azorach nie można nie odwiedzić gorących źródeł. Pisałam już TUTAJ że zima chociaż jest idealnym czasem na odwiedzenie Azorów to nie dała nam szansy na odwiedzenie Caldeirha Velha – naturalnych basenów termalnych i wodospadu. Szukając alternatywy (obiecaliśmy dzieciom kąpiel więc nie było mowy, żeby alternatywy nie znaleźć) wybraliśmy się do Furnas. Czemu Furnas nie ma w moim zestawieniu najpiękniejszych miejsc? Nie wiem. Jakoś mnie nie urzekło. Oczywiście warto je odwiedzić ale samo jako cel może rozczarować. Uwaga na miejscu jest bardzo śmierdząco 😉
W Furnas mamy możliwość wykąpania się w gorących basenach Parque Terra Nostra. Cena za wstęp była jednak dla nas zaporowa. 8 Euro za osobę dorosłą i 4 euro za dziecko. Postanowiliśmy znaleźć coś tańszego. Poca da Dona Beija okazała się nie tylko tańsza ale i znacznie bardziej klimatyczna. Wstęp kosztował 4 euro za osobę dorosłą i 3 za dziecko, a w środku było wspaniale. Zresztą zdjęcia mówią same za siebie. Uwaga: woda jest gorąca i dla mojego lubiącego chłód 4latka była za ciepła. Wbrew moim przypuszczeniom moim alergicznym dzieciom z niezwykle wrażliwą po kąpieli w termalnych basenach nic nie było 🙂

Paco da Beija na Azorach

plakat paco de beija na Azorach

10. Cha Porto Formosa

Na koniec perełka. Piękne widoki i wspaniała jak się później okazało herbata. Cha Porto Formosa to jedna z dwóch plantacji herbaty na Sao Miquel. Według informacji herbaty wyprodukowane na Azorach są w pełni organiczne. Na wyspie nie występują żadne pasożyty ani grzyby zagrażające krzakom i nie ma potrzeby pryskania ich i sztucznego nawożenia. Miejsce wspaniałe w sezonie teraz było nieco wymarłe. Nie zmienia to faktu że zarówno piękne krzaki herbaty, widok na klify i pobliskie miasto, mnóstwo eksponatów i mała herbaciarnia robią klimat. My na pamiątkę przywieźliśmy herbatę i trudno opisać nasze zdziwienie gdy okazało się, że w smaku herbata jest zjawiskowa! To jedna z najsmaczniejszych herbat jakie piłam – słowo.

Cha Porto Formosa na Azorach

Cha Porto Formosa na Azorach

2 myśli na temat “10 najpiękniejszych miejsc na Azorach

Dodaj komentarz