wakacje w danii łodzie

Wakacje w Danii – wschodnie wybrzeże Jutlandii

Wakacje w Danii w naszym wykonaniu nie mogły się skończyć na odwiedzeniu jedynie zachodniego wybrzeża, o którym osobny wpis opublikowałam TUTAJ. Po kilku dniach nad morzem północnym nabraliśmy ochoty na więcej i ruszyliśmy nad Bałtyk. Jutlandia jest niesamowicie zróżnicowana i chociaż wszerz możemy ją przemierzyć w godzinę to oba wybrzeża różnią się od siebie diametralnie. Zachodnie wybrzeże to taki mix Islandii i Norwegii: kolorowe domki, malutkie wioski, idealny porządek i ład urbanizacyjny, podsumowując to taka słodka szkatułka pełna perełek. Wschodnie wybrzeże to mieszanka surowej Szkocji i niemieckiego porządku. Jest tu znacznie bardziej dziko, wybrzeże jest surowe, zabudowania raczej monochromatyczne, a miasteczka chociaż ładne i zadbane to jednak znacznie mniej malownicze. Gdzie jest piękniej? Sami musicie zdecydować. To kwestia gustu i indywidualnych preferencji. Ja zakochałam się w zachodnim wybrzeżu ale na wschodzie znalazłam kilka miejsc rozkładających na łopatki.

Vejle – czyli wakacje w Danii wschodniej

Jadąc z południa na północ główną autostradą czy tego chcemy czy musimy przejechać mostem nad fiordem właśnie w mieście Vejle. Nie dość, że miasto jest bardzo ładnie położone to jeszcze możemy w nim zobaczyć jedne z bardziej charakterystycznych, modernistycznych duńskich budynków. Na pewno widzieliście je nie raz – niezwykle innowacyjna forma i malownicza lokalizacja domów – fal zachęca żeby je zobaczyć z bliska. Samo miasto ma do zaoferowania ładny, zadbany deptak w centrum i trochę zabytków oraz charakterystyczny biały wiatrak (tak lało, że zdjęcia brak).

wakacje w Danii Vejle
zdjęcie ze strony: www.pixabay.com

Aarhus

W trakcie naszego pobytu w Danii zaostrzony rygor sanitarny spowodowany koronawirusem dotyczył jedynie tego miasta na Jutlandii. Postanowiliśmy ograniczyć zwiedzanie z szacunku dla mieszkańców i zrobiliśmy tylko szybkie zakupy i powolny objazd miasta. Wiem, że ma ono wielki potencjał. Następnym razem na pewno się uda. Z polecanych atrakcji Aarhus można wymienić Den Gamle By – duński skansen, muzeum sztuki Aaros – znane ze swojego kolorowego deptaka; muzeum Moesgaard; Deer Park podobny do tego w Esbjergu, o którym pisałam TUTAJ oraz fascynująca architektura dunska w postaci: wieży widokowej czy kompleksu mieszkalnego Iceberg.

wakacje w danii aarhus muzeum
Charakterystyczne muzeum z tęczowym deptakiem

Grena

Warte uwagi miasteczko, a w zasadzie całkiem spore miasto z pięknym, zabytkowym wiatrakiem (Baunhoj Molle), zachwycającym nabrzeżem (Grenaa Naturskole) i ładną starówką. Nam trafiła się wyjątkowo parszywa pogoda ale i tak uważam, że miejsce ma klimat i warto je odwiedzić.

wakacje w danii grena nabrzeże domki

wakacje w danii grena nabrzeże

wakacje w danii grena starówka inne

wakacje w danii grena starówka

 

Glesborg i okolice

Tutaj wynajęliśmy na kilka dni miłe mieszkanie przy plaży i okazało się, że lokalizacja to istna petarda. Miejsce wprost idealne na wakacje w Danii z dziećmi. Cisza, spokój, minimalna liczba turystów, piękne widoki i zachwycająca okolica. Gdyby nie brak zamków – poza jednym – można by śmiało udawać, że to Szkocja. Szczególnie, że pogoda była również bardzo szkocka 😉 Tylko po co udawać?

wakacje w danii zamek
Sostrup Slot & Kloster

wakacje w danii glesborg domki

wakacje w danii glesborg dzieci

wakacje w danii glesborg łąka

wakacje w danii glesborg okolice klify

wakacje w danii glesborg wybrzeże

wakacje w danii glesborg plaża wojtek

wakacje w danii glesborg plaża miasteczko

Skagen i najdalej wysunięty na północ punkt Danii Grenen

To była wisienka na torcie! Mieliśmy duże wątpliwości w stylu jechać? nie jechać? Bo daleko, bo pogoda jakaś taka nijaka, bo zmęczeni bo…
Ostatecznie zebraliśmy się rano i nie żałujemy. Skagen to miasto – cud. Śliczne, malutkie, butikowe miasteczko z fajnym letnim klimatem i małymi knajpkami. Grenen – najdalej wysunięty punkt na północ Danii i jednocześnie miejsce styku dwóch mórz: północnego i bałtyckiego to miejsce wietrzne, hałaśliwe, kompletnie różniące się atmosferą od kolorowego Skagen. Trzeba to zobaczyć. Jedna podpowiedź: z parkingu (płaty: ok. 10 złotych) na cypel mamy około kilometra. Polecam sztormiak. W trakcie mojego spaceru 3 krotnie lało i wychodziło słońce. Wiało tak jak lubię:  non stop 🙂

wakacje w danii grenen domek

wakacje w danii grenen

wakacje w danii skagen centrum

wakacje w danii skagen

Podsumowanie:

Dania nas urzekła. Codziennie przeglądam zdjęcia w telefonie i nieustannie zadziwia mnie jak niewiele osób decyduje się, żeby spędzić wakacje w Danii. Powodów jest co najmniej kilka, a niepewna pogoda i lęk przed wysokimi cenami są na pewno na czele listy. Dla mnie Dania to odkrycie i śmiało mogłabym kolejne wakacje spędzić znów na jej niesamowitych wydmach. Żeby was zachęcić do odwiedzenia tego wyjątkowego kraju następny wpis będzie czysto praktyczny: pokażę wam jakich cen musicie się spodziewać na Jutlandii i w jakich warunkach można spędzić wakacje w Danii.

Pamiętajcie też, że w każdej podróży kluczowe jest bezpieczeństwo. Żeby mieć spokojną głowę i móc z pełni korzystać z wakacji ubezpieczcie się! TUTAJ znajdziecie link to niezależnej porównywarki z której korzystam zawsze gdy chcę znaleźć najlepszą cenę ubezpieczenia podróżniczego. Z TEGO wpisu dowiecie się czemu tak ważne jest ubezpieczenie turystyczne.

Dodaj komentarz